Ploskoroh pestrý /Libelloides macaronius/ z Chorvatska

7. listopadu 2017 v 9:58 | Romana PLAČKOVÁ |  Novinky
Už několik let jezdíme pravidelně v červnu do Chorvatska. Asi před třemi lety jsem tam našla krásné místo na ploskoroha a bylo pro mně velkou radostí ho pozorovat a fotit.
Ale loni najednou nic a letos jsem také nemohla žádného na daném místě najít. Jaké bylo milé překvapení, když jsem ho zahlédla poletovat na výletě u Vranského jezera - ale bylo velice horko a my jsme tam byli v pravé poledne - takže po opravdu velké rozcvičce v podobě běhání vyšlo jenom pár fotek .... tady jsou :

... pěkné, ale nebylo to úplně ono ...

A tak jsem čekala na náš nejoblíbenější výlet - Biokovo - jenže velice neradi jsme sledovali požár pod pohořím Biokovo a výlet jsme museli odložit... a pak jsme vyrazili.
A že tentokrát se zkusíme podívat znovu až na Vošac - měla jsem takové nějaké tušení, že dole pod Vošacem by mohlo něco pěkného být - a bylo.
Bylo tam toho plno, ale až na cestě dolů se tak rozhlížím a najednou - ploskoroh - jeho let si nemůžete s ničím splét. Tak jsem vyhlásila poplach, protože najednou letěl druhý a třetí ... ale bála jsem se, že dopadneme jako u Vranského jezera a možná ještě hůř, protože terén byl náročný, na běhání to moc nebylo ... ale najednou přišel velký mrak.
A všichni ploskorozi si sedli do trávy - ale kam????!!!!
A najednou jsme je viděli - jeden, druhý a třetí a tady taky ... byli navěšení jak opičky na stéblech trávy.
A toto jsou jejich fotky ... myslím, že už nic podobného se mně nikdy nepovede....
Na fotkách to vypadá jednoduše, ale byl to takový malý cirkus.
Když je pod mrakem sedí sice na stéblech, ale otáčí se kolem něho opravdu jako opičky - také se posunují nahoru a dolů, takže je trochu zorganizovat byl celkem mazec, ale byli neskutečně krásní... nemohli jsme se od nich odtrhnout.
Naštěstí znovu vylezlo slunko - v ten okamžik jsme udělali poslední fotky s otevřenými křídly, což muselo být velice rychlé, protože v cuku letu byli fuč...

A jeden bonbónek na závěr - v Chorvatsku poletuje ještě i jiný ploskoroh - také jsem ho už několikrát fotila, ale ne podle mých představ - ten je opravdu velice plachý a nalézt ho je obtížné - letos mně dal zase jenom jednu fotku....

Deleproctophylla australis


.... tak snad příští rok.

Už se těším.
 


Komentáře

1 foto-jozkacech foto-jozkacech | 10. listopadu 2017 v 20:41 | Reagovat

Moc pěkné fotografie. Musel to být úžazný zážitek. :-)  :-)  :-)

2 Karol Karol | Web | 2. ledna 2018 v 19:29 | Reagovat

Krásne fotky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.